Mar 5 2013

Nefes Darlığı Olanlar İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanır

nefes-darligi-icin-nasil-bir-tedavi-uygulanirNefes darlığının tedavisi sebep olan hastalığa göre değişeceği için öncelikle nefes darlığına neyin sebep olduğu tespit edilmelidir.

Bu tespit edildikten sonra sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Eğer kişide bronşiyel astıma bağlı bir nefes darlığı varsa bir takım ilaçlar kullanılarak nefes darlığı önlenir.

Eğer koaha bağlı nefes darlığı varsa sigaranın bırakılması birinci dereceden önemlidir bunun yanında nefes açıcı, broş genişletici ilaçlarla nefes darlığı ortadan kaldırılabilir.

Devamını oku


Mar 2 2013

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

nefes-darliginin-belirtileri-nelerdirGeçirilen zatürre, zatülcenp gibi akciğerler ile ilgisi bulunan rahatsızlıkların sonucunda da nefes darlığı ile karşılaşılabilinir.

Aniden hiç beklenmedik bir şekilde gelişen akciğer iltihaplarında da nefes darlığı meydana gelmesine sebep olabilirler. Genellikle yorucu ve sıkıntılı ortamlarda yaşayan kişilerde oluşan telaş ve meşgale sonucunda oluşan nefes darlığına da rastlanabilir.

Bunun bir meslek hastalığı sonucunda oluşması ihtimali bulunmaktadır. Bunun neticesi olarak izlenen nefes darlığının herhangi bir hastalığın oluşmasına neden olmamaktadır. Esas önemli olan koşuşturmanın ve yorgunluğun sonucunda oluşan nefes darlığı değil oturarak rahat bir ortamda oluşan nefes daralmasıdır.

Devamını oku